Find a Winner


Search for a Winner


View winners by selecting one of the following criteria

Winners by Year —  2008

Alabama
Jeffrey Gray
Associate Professor of Computer Science
University of Alabama at Birmingham
State Winner

 

Arizona
Branden Allenby
Lincoln Professor of Engineering and Ethics, and Professor of Civil and Environmental Engineering
Arizona State University
State Winner

 

Arkansas
Tim Lindblom
Associate Professor of Biology
Lyon College
State Winner

 

California
Raymond Toal
Professor of Electrical Engineering and Computer Science
Loyola Marymount University
State Winner

 

Colorado
Martin Carlisle
Professor of Computer Science
United States Air Force Academy
State Winner

 

Connecticut
Kathleen LeBlanc
Associate Professor of Human Services
Naugatuck Valley Community College
State Winner

 

District of Columbia
James Sandefur
Professor and Chair, Department of Mathematics
Georgetown University
State Winner

 

Florida
Jonathan Grant
Professor of History
Florida State University
State Winner

 

Georgia
Kirk Bowman
Associate Professor of International Affairs
Georgia Institute of Technology
State Winner

 

Guam
Yukiko Inoue
Professor of Educational Psychology and Research
University of Guam
State Winner

 

Idaho
Kerry Hunter
Professor of Political Economy
The College of Idaho
State Winner

 

Illinois
Beau Beaudoin
Professor, Television Department, and Coordinator of Culture, Race and Media
Columbia College Chicago
State Winner

 

Indiana
Robert Lamb
Professor of English
Purdue University
State Winner

 

Iowa
Thomas Greenbowe
Professor of Chemistry
Iowa State University
State Winner

 

Kansas
Michael Wesch
Assistant Professor of Cultural Anthropology
Kansas State University
National Winner

 

Kansas
Jacquelyn Dillon-Krass
Director, String Studies, and Professor of Music Education/String Pedagogy
Wichita State University
State Winner

 

Kentucky
James Ricky Cox
Professor of Chemistry
Murray State University
State Winner

 

Louisiana
Maud Walsh
Associate Professor of Plant, Environmental and Soil Sciences
Louisiana State University
State Winner

 

Maine
Ivan Fernandez
Professor of Soil Science
University of Maine
State Winner

 

Maryland
Scott Jeffrey
Associate Professor of Geography, and Director, Geospatial Applications Program
Community College of Baltimore County
State Winner

 

Massachusetts
Jeanine Plummer
Associate Professor, Civil & Environmenal Engineering
Worcester Polytechnic Institute
State Winner

 

Michigan
Ralph Williams
Arthur F. Thurnau Professor of English
University of Michigan, Ann Arbor
State Winner

 

Minnesota
Martin Grindeland
Professor of Mass Communications
Minnesota State University Moorhead
State Winner

 

Minnesota
Eugenia Paulus
Professor of Chemistry
North Hennepin Community College
National Winner

 

Mississippi
Kimberly Burke
Professor of Accounting
Millsaps College
State Winner

 

Missouri
Mary Spratt
Cox Endowed Professor of Biology
William Woods University
State Winner

 

Montana
Garon Smith
Professor of Chemistry
University of Montana
State Winner

 

Nebraska
David Rosenbaum
Professor of Economics
University of Nebraska - Lincoln
State Winner

 

Nevada
Scott Casper
Professor of History
University of Nevada, Reno
State Winner

 

New Hampshire
Maurissa Abecassis
Associate Professor of Social Science and Education
Colby-Sawyer College
State Winner

 

New York
George Curry
Kennedy Distinguished Faculty Chair in Landscape Architecture and SUNY Distinguished Teaching Professor
SUNY College of Environmental Science and Forestry
State Winner

 

North Carolina
Katherine Bruce
Professor of Psychology, and Director, Honors Scholars Program
University of North Carolina at Wilmington
State Winner

 

North Dakota
Tami Carmichael
Director and Associate Professor of Humanities and Integrated Studies
University of North Dakota
State Winner

 

North Dakota
Tami Carmichael
Director and Associate Professor of Humanities and Integrated Studies
University of North Dakota
State Winner

 

Ohio
G. Andrew Mickley
Professor of Psychology and Neuroscience
Baldwin-Wallace College
State Winner

 

Oklahoma
Wei Chen
Professor of Biomedical Engineering
University of Central Oklahoma
National Winner

 

Oklahoma
Robert Terrell
Professor of Accounting
University of Central Oklahoma
State Winner

 

Oregon
Jerusha Detweiler-Bedell
Associate Professor of Psychology
Lewis & Clark College
National Winner

 

Oregon
Richard Ellis
Mark O. Hatfield Professor of Politics
Willamette University
State Winner

 

Pennsylvania
M. Elaine Tagliareni
Professor of Nursing, and Independence Foundation Chair in Community Health Nursing Education
Community College of Philadelphia
State Winner

 

Rhode Island
Robert Hackey
Professor of Health Policy and Management
Providence College
State Winner

 

South Carolina
Alix Darden
Professor of Biology
The Citadel
State Winner

 

South Dakota
Jon Kellar
Chair and D. Fuerstenau Professor of Materials and Metallurgical Engineering
South Dakota School of Mines and Technology
State Winner

 

Tennessee
John Gonas
Assistant Professor, Finance
Belmont University
State Winner

 

Texas
Manoucher Khosrowshahi
Professor of Political Science
Tyler Junior College
State Winner

 

Utah
Nicholas More
Associate Professor, Philosophy
Westminster College
State Winner

 

Utah
Nicholas More
Associate Professor, Philosophy
Westminster College of Salt Lake City
State Winner

 

Vermont
John Elder
Professor of English and Envirnmental Studies
Middlebury College
State Winner

 

Virginia
Kelly Lambert
Brock Professor of Psychology
Randolph-Macon College
State Winner

 

Washington
James Evans
Professor of Physics and of Science, Technology and Society
University of Puget Sound
State Winner

 

West Virginia
Lucie Refsland
Professor of Mathematics
New River Community & Technical College
State Winner

 

Wisconsin
Charles Young
Professor of Music
University of Wisconsin - Stevens Point
State Winner

 

Wyoming
Teresa Bogard
Professor of Music
University of Wyoming
State Winner